Dostałam wczoraj e-maila od znajomej z pytaniem, czy wiem, że jestem nominowana do ALMY. Odpisałam, że pierwsze słyszę. Odpowiedziała lakonicznie: „Myślałam, że nominowało cię SPP”. Zaczęłam się zastanawiać. Może coś mi mówili, a ja zakręcona ślubem i lwowskimi targami książki nie zrozumiałam? Jest to zupełnie możliwe. Zwłaszcza, że jako osoba, która nigdy nic nie wygrywa nie liczę na nagrody. Zerknęłam natomiast w informacje czym ta nagroda jest. Wiedziałam, że to najważniejsza nagroda literacka przyznawana twórcom piszącym dla dzieci i młodzieży, ale przyznam, że nie wiedziałam, że ma aż taki prestiż. Tu mnie trochę zatkało. Jak napisała Rzeczpospolita:
„- Nagroda Astrid Lindgren staje się coraz popularniejsza, a literatura dla dzieci przyciąga uwagę coraz większej liczby czytelników na całym świecie – podkreśla Larry Lambert. (Przewodniczący jury nagrody ALMA – przyp. MKP)
Rosnąca popularność nagrody to efekt przemyślanej strategii. Nominacje co roku są ujawniane w czasie międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, a nazwiska laureatów – na Targach książki w Bolonii, jednocześnie z konferencją prasową w Vimmerby, gdzie urodziła się Astrid Lindgren. Dzięki temu zabiegowi, informacje o nagrodzie mogą trafić nie tylko do ekspertów i osób związanych z branżą księgarską, ale też do szerokiej publiczności.
Larry Lempert ma nadzieję, że nagroda Astrid Lindgren, nosząca imię szwedzkiej pisarki i obrończyni praw dziecka, wkrótce stanie się odpowiednikiem nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
(…)
Do tegorocznego wyróżnienia kandydują między innymi: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, dziennikarka Małgorzata Karolina Piekarska – autorka książek dla dzieci i młodzieży, Jan Pieńkowski – Brytyjczyk polskiego pochodzenia, ilustrator, autor książek i komiksów dla dzieci oraz Dorota Suwalska – pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka i autorka scenariuszy, która w swoim dorobku ma tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Lista laureatów nagrody zostanie ogłoszona 26 marca 2013 roku. Zwycięzca otrzyma czek na 5 milionów koron i dyplom z rąk księżniczki Wiktorii. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się pod koniec maja 2013 r. w sztokholmskiej Filharmonii.
Nagrodę literacką pamięci Astrid Lindgren (ALMA) ufundował rząd Szwecji. Przyznaje się ją pisarzom, ilustratorom, a także organizacjom i osobom zaangażowanym w pracę nad propagowaniem czytania wśród najmłodszych, działającym w duchu humanistycznych ideałów, jakim hołdowała autorka „Dzieci z Bullerbyn”.
Tyle Rzeczpospolita o nagrodzie, a ja… wracam do pracy. W życiu jeszcze nie dostałam nagrody i nie sądzę, by miało się to zmienić, bo 207 kandydatów to dużo ludzi. (Prawie tylu ilu było na moim ślubie.) Jedno jest pewne. Mogę spokojnie wrócić do pisania książek, bo pod nowy adres piekarska.blog.pl przeniosłam już całe archiwum starego bloga. Uff. Zaczynam prawdziwie nowe życie. Nominowanej. Hihi 🙂
PS Jak powiedział mój syn: „Cóż, że ze Szwecji…”
http://www.alma.se/en/Nominations/Candidates/2013/