Aforyzmy

Spread the love

Aforyzmy jak reumatyzmy łupią czasem. Wprawdzie nie kości a mózg, ale jednak…

Przyszło do mnie e-mailem takie pismo:

Księga Twórcy Wizerunku Polski

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o podanie nam zwięźle sformułowanych sentencji, myśli, które mogą stać się drogowskazem dla młodego pokolenia.
Proponujemy Państwu wykorzystanie również ciekawych aforyzmów dostępnych w literaturze, charakteryzujących się głęboką treścią etyczną, filozoficzną, zwierających ogólną refleksję nad światem i ludzką kondycją
Szczególnie cenne będą dewizy życiowe i aforyzmy wielkich ludzi, których rozważania tworzą skarbnicę myśli ludzkiej.
Prosimy zatem o refleksje na temat mądrości i głupoty, radości i smutku, trwogi, żalu, przyjaźni i obojętności, alienacji i agresji, życia, śmierci i nadziei, fanatyzmu, ksenofobii i tolerancji, patriotyzmu, szowinizmu, oportunizmu, konformizmu, władzy, skąpstwa i rozrzutności, pokory i pychy, rodziny i małżeństwa, moralności, etyki, religii i ateizmu, dzieciństwa i życia dorosłego, zazdrości zdrady, obyczajów i natury człowieka, dobra i zła, czynienia i doświadczania dobra, co jest godne, a co nie jest godne człowieka.
Przesłane przez Państwa teksty zostaną prze Fundację przyjęte jako propozycje do wykorzystania. Ostateczna ich treść będzie przedmiotem osobnej umowy wydawniczej.
Pragniemy, by zarówno Państwa własne sentencje, jak i aforyzmy zaczerpnięte z literatury, przepełniała idea DOBRA, PRAWDY, I PIĘKNA.
Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i wypełnienie naszej Ankiety.

Redakcja

Odesłałam ankietę i podałam swoje sentencje:

 • Cokolwiek czynisz czyń tak, by nikt przez ciebie nie płakał.
 • Każdy uczynek wraca. Zły szybciej niż się tego spodziewasz i w najmniej oczekiwanym momencie.
 • Każde, nawet smutne doświadczenie się przydaje.
 • Nie prawda, że z ręki najbliższych mniej boli. Nawet drobne przykrości ze strony tych, których kochasz mają moc ciosów siłacza. Trzeba pamiętać, że to działa w obie strony!
 • Miłość poznajesz, gdy mija zauroczenie.
 • Przyjaciele są nie po to, by mówić pochlebstwa, ale by skrytykować, gdy błądzisz. Poznasz ich po tym, że mimo świadomości twoich wad nadal są z tobą.
 • Tylko głupcy szukają ideału w innych. Mądrzy dążą do niego sami i mając świadomość, że nigdy go nie osiągną, nie przestają dążyć.
 • Nie chcemy uczyć się na cudzych błędach, bo ciągle wierzymy, że nic dwa razy się nie zdarza.

Zaczęłam się też zastanawiać nad cudzymi. Nie jest trudne siegnąć do książek i je wygrzebać. Wydawało mi się jednak, że bardziej chodzi o te sentencje, którymi ja na codzień kieruję się w życiu. Które pamiętam bez sięgania do źródeł.  Są trzy:

 • Cokolwiek czynisz, mądrze czyń i oczekuj końca – Owidiusz
 • Ojczyznę kocha się nie za to, że jest wielka, ale dlatego, że własna – Seneka
 • W życiu piękne są tylko chwile – Ryszard Riedl

Zastanawiałm się nad tą ostatnią. Ryszard Riedl. Mędrzec? Ktoś powie, że  zwykły ćpun. A jednak ile prawdy jest w jego tekstach. Widziałam wczoraj fragment “Skazanego na Bluesa”. To biograficzny film o Ryszardzie Riedlu. Widziałam go już kiedyś. Wczoraj oglądaliśmy z grupą znajomych u mnie w domu ten fragment, kiedy syn znajduje zaćpanego ojca w WC i czyta jego notatki:

“Panie Mój!
O! Panie
Chcę trochę czasu
Bo czas leczy rany
Chciałbym zobaczyć co
Co dzieje się w mych snach
Co dzieje się
I nie, nie chcę płakać
Panie mój
Bo czyżbym był z kamienia
Był z kamienia był
I pozwól mi, pozwól mi
Spróbować jeszcze raz”

To fragment jego piosenki “Modlitwa”. Ostatnio powtarzam go sobie często, bo prośba o to, by móc “spróbować jeszcze raz” może dotyczyć tylu rzeczy…  Na przykład zaufania i przebaczenia. A to najtrudniejsze… Trudniejsze niż zerwanie z nałogiem.  O! I tak rodzą się sentencje.

 • Czasem trudniej wybaczyć niż zerwać z nałogiem.
Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, blogerka.