Kwartalnik, czyli jak dotrzeć do czytelnika

Spread the love

W Nowy Rok, gdy inni leczą kaca, ja otrzymałam „strzał w mózg”. Był to (cały czas mam nadzieję) strzał w dziesiątkę. Otóż wpadłam wtedy na pomysł, byśmy w Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaczęli wydawać własne pismo. Dzięki przyjacielowi z dzieciństwa, który zrobił dla mnie prostą kalkulację, jakie są koszty tej „przyjemności”, stwierdziłam, że nie jest to rzecz poza finansowym zasięgiem Stowarzyszenia, a poza tym zawsze można znaleźć jeszcze prywatnych sponsorów na niewielkie kwoty. Przedstawiłam pomysł na zebraniu zarządu, został przegłosowany na tak, a więc… decyzja zapadła. Pierwszy numer już wyszedł. A ja stnęłam pod ścianą, bo przed dylematem, jak to promować? Pismo jest bezpłatne i wydawane w niewielkim nakładzie, bo nastawione na czytelników on-line. Przygotowałam więc informację prasową i rozesłałam do mediów. Ciekawi mnie, czy ta forma się sprawdzi? Wprawdzie nad ciężarem PDF oraz nad MOBI i EPUB musimy jeszcze popracować, ale jak to mówią „pierwsze koty za płoty.

Kwartalnik Literacki „Podgląd” – Informacja prasowa

Podgląd – Kwartalnik Literacki OW SPP
ISSN: 2392-2753
Ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
00-079 Warszawa
e-mail: redakcja@podglad.com.pl
www: http://podglad.com.pl

Szanowni Państwo,

Miło mi poinformować, że Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wypuścił na rynek nowe czasopismo literackie – kwartalnik „Podgląd”. Pierwszy numer z datą 31 marca 2015 ukazał się jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Kwartalnik jest bezpłatny. Sfinansowany został z funduszy własnych Oddziału Warszawskiego SPP przy niewielkim udziale prywatnych sponsorów. Nakład papierowy wynosi 350 egzemplarzy. Wersja papierowa w formacie A-5 wydawana jest w tak niewielkim nakładzie, gdyż kwartalnik ukazał się także w wersji on-line. Z wersją papierową można będzie wkrótce zapoznać się, odwiedzając warszawskie biblioteki publiczne (oraz polskie biblioteki posiadające tzw. egzemplarz obowiązkowy), a także Bibliotekę Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie on również dostępny w Domu Literatury (w kawiarni „Literatka” i pokojach gościnnych), a także poza Warszawą, w pokojach gościnnych Domu Pracy Twórczej im. B. Prusa w Oborach oraz pokojach gościnnych Domu Pracy Twórczej „Astoria” im. S. Żeromskiego w Zakopanem. Natomiast każdy chętny i ciekawy zawartości kwartalnika może zapoznać się z jego treścią, pobierając pismo ze strony internetowej kwartalnika w formacie PDF, a także mobi i epub. http://podglad.com.pl
Pismo jest dość grube – drukowana wersja liczy ponad 150 stron. To klasyczny kwartalnik literacki, w którym publikowane są utwory literackie. Czym różni się od tych dostępnych na rynku?
Przede wszystkim, to pismo, w którym publikują tylko członkowie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zamieszczamy również teksty osób spoza OW SPP, gdy dotyczą naszych członków (OW SPP).
Niewiele osób wie, że Stowarzyszenie Pisarzy Polskich jest organizacją twórczą z tradycjami, a w jego szeregach były wielkie postaci literatury polskiej, jak nobliści – Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, a także wybitni twórcy, jak m.in. Tadeusz Konwicki, Tadeusz Różewicz czy Agnieszka Osiecka. By zostać członkiem SPP trzeba nie tylko wykazać się dorobkiem literackim i mieć dwóch członków wprowadzających, ale też przejść przez ostre sito komisji kwalifikacyjnej, w skład której wchodzą wybitne osobistości z Instytutu Badań Literackich PAN i polskich uczelni wyższych.
Oddział Warszawski SPP liczy ponad 400 członków (ich spis jest dostępny na naszej stroniehttp://sppwarszawa.pl). W kwartalniku można przeczytać najnowsze utwory pisarzy zrzeszonych w OW SPP, fragmenty ich książek, które są w sprzedaży lub za moment się ukażą, choć oczywiście nie brakuje tu także utworów, które od dawna leżały w literackich szufladach. Lektura „Podglądu” to nie tylko okazja do zapoznania się z tym, kto jest członkiem Stowarzyszenia oraz jak i co pisze, ale też pomoc w podjęciu decyzji, jaki tytuł wart jest zakupu, jaki utwór chcemy poznać w całości.
Pismo oddaje różnorodność literacką Stowarzyszenia. Pierwszy numer kwartalnika zawiera zarówno fragmenty poważnych książek, jak i tych trochę lżejszych. To literatura faktu, science fiction, książki dla dzieci, dla młodzieży, a także poezja, krytyka literacka, felietony, fragmenty dramatów oraz tłumaczeń, gdyż wśród naszych członków są zarówno prozaicy, poeci czy dramatopisarze, ale też krytycy literaccy i tłumacze literatury pięknej.
W skład redakcji weszli członkowie zarządu oddziału i to oni pracują nad pismem.
Zachęcamy do zapoznania się z wersją PDF pisma na stronie http://podglad.com.pl
Pismo nie płaci honorariów, nie wypłaca pensji, a praca przy nim jest społeczna.
Powstało, by pokazać szerszemu ogółowi naszego społeczeństwa, że istnieje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oraz jaki potencjał ma literatura wysoka tworzona przez twórców (nie celebrytów) największego oddziału, czyli Oddziału Warszawskiego.
Kultura polska to nie tylko kultura masowa, zdominowana przez słupki popularności i wszechobecna w mediach, to także kultura skierowana do bardziej wymagającego odbiorcy. Chcemy dać mu możliwość jej poznania (bezpłatnego).
W przypadku pytań – proszę o kontakt

Małgorzata Karolina Piekarska
redaktor naczelna Kwartalnika Literackiego „Podgląd”
(prezes OW SPP)
piekarska@piekarska.com.pl

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka, dziennikarka i muzealniczka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...