Mój mąż bigamista?

Spread the love

Ulubiony jest aktorem. Grał tu i ówdzie i zdarzało się, że to co robił na ekranie przekładało się na odbiór jego osoby w życiu realnym. Na przykład kiedyś nie chciano mu sprzedać w pobliskim spożywczaku chleba, bo… pobił Sandrę. Choć zarzekał się, że nie jest damskim bokserem, a przede wszystkim nie zna żadnej Sandry – sprzedawca jednak wiedział swoje. Nagrania sceny, kiedy jako gangster Iwan bije grającą w serialu „Pierwsza miłość” Monikę Dryl wcielającą się w postać Sandry nakręcono na tyle dawno, że Ulubionemu sprawa już dawno wywietrzała z głowy (zwłaszcza, że do owej „Sandry” mówił przecież po imieniu, czyli per „Monika”). Serialu zresztą nie oglądał, bo czasu brak, więc nie wiedział, że akurat te sceny weszły na antenę. Sprawa na szczęście wyjaśniła się i chleb mu sprzedano. Po prostu ja sobie przypomniałam jakąś jego opowieść z planu zdjęciowego i skojarzyłam fakty. Potem było jeszcze kilka takich historii, więc oboje uodporniliśmy się na to, że widzowie mylą prawdę z fikcją. Dlatego, gdy od wielu tygodni różni znajomi gratulowali Ulubionemu żony i dwójki dzieci naiwnie myśleliśmy, że to żart związany z epizodyczną rolą w “Na dobre i na złe”. Tu Ulubiony zagrał mężczyznę, którego córka po próbie samobójczej ląduje w szpitalu w Leśnej Górze. W tymże szpitalu nad łóżkiem córki czuwa on, jako Andrzej wraz z drugą córką oraz atrakcyjną, szczupłą żoną. Dziś koleżanka zapytała mnie, czy widziałam wpis w Wikipedii. Od słowa do słowa, bo nie wiedziałam o co chodzi, zajrzałam w wolnej encyklopedii w biogram Ulubionego i… oniemiałam. Otóż z Wikipedii wynika, że choć jest on moim legalnym małżonkiem zapisanym w Aktach Stanu Cywilnego popełnił chyba bigamię, bo wg encyklopedii ma dwie żony. W jednej rubryce „Życie prywatne” napisano bowiem „W 2012 roku poślubił aktorkę Oksanę Ulianową, z którą ma córkę Maszę (ur.2013) oraz syna Michaiła (ur.2017)”. W drugiej rubryce, która też się nazywa „Życie prywatne”, ale jest na samym dole, napisano: „Mąż pisarki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej”.

Dodatkowo ktoś jeszcze dodał mu rolę w etiudzie szkolnej „Gra” w roku 2003, choć w niczym takim Ulubiony udziału nie brał.

Poprosiłam znajomych o pomoc i fałszywe informacje usunięto. Teraz te poprawki czekają na zatwierdzenie przez jakieś gremium zaawansowanych wikipedystów z uprawnieniami moderatora. Mnie natomiast zastanawia jedno. Kto to zrobił? I dlaczego? Aktorka Oksana Ulianowa nie istnieje, a co za tym idzie nie jest to pomyłka. Nie istnieją też dzieci: Masza i Michaił, a przynajmniej ich ojcem nie jest Ulubiony.

Ulubionego najbardziej oczywiście ciekawi, czemu dopisano mu rosyjską żonę i dzieci z rosyjskimi imionami.

Mnie bardziej interesuje, jak to jest możliwe, że wikipedysta moderator (PMG, a potem Paweł Ziemian BOT) zatwierdza niesprawdzone informacje i dopuszcza do sytuacji, gdy w biogramie są dwie takie same rubryki z innymi faktami. Przecież na logikę któryś z nich musi być tzw. fakenewsem, bo bigamia w naszym kręgu kulturowym jest karalna.

Na razie jedno jest pewne: te nieprawdziwe rzeczy dopisano ponad 3 miesiące temu, bo 19 listopada o g. 15:51 z adresu IP 178.37.190.39, który przydzieliła komuś Netia.

Nie chce mi się dalej drążyć, ale dane IP podaję. Wbrew pozorom można po nich namierzyć autora. Chętnych zapraszam do poszukiwań.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, blogerka.