Detektyw Warszawski

Spread the love

Już mogę uchylić rąbka tajemnicy, czyli napisać słówko o swoim programie. Emisje będzie miał w piątki, ale… wyjątkowo pierwszy odcinek startuje w niedzielę o 8.10 i 18.00 na antenie TVP Warszawa, czyli w regionalnym paśmie TVP INFO.

Dlaczego w niedzielę? Bo to Wszystkich Świętych, a ja zadaję przechodniom pytanie na czasie:

– Gdzie chowano warszawiaków zanim powstały Powązki i Bródno?
– Oj… to trzeba jakieś starsze osoby spytać.
– Ale jak stare? Powązki mają ponad dwieście lat, to jak stare muszą być te osoby, które to wiedzą?
– Oj to ja nie wiem…

Pytanie zadaję nie tylko Warszawiakom, ale także… specjalistom. To dzięki nim widz dowie się: Gdzie spoczęły szczątki średniowiecznych mieszkańców miasta. Gdzie chowano ofiary epidemii, które często nawiedzały miasto, a gdzie grzebano przestępców skazanych w dawnych wiekach w Rzeczpospolitej na karę śmierci. Widzowie poznają też pierwszy cmentarz poza miastem, czyli w polu, a który dziś… znajduje się w samym centrum stolicy. Odpowiedzi na pytania udzielą dr Romuald Morawski z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy oraz Mieczysław Janiszewski przewodnik Warszawski.

Na pomysł programu wpadłam kilka lat temu. Jest prosty, bo lubię proste pomysły. Mam zapędy przewodnickie – uwielbiam oprowadzać wycieczki, co miałam przyjemność robić wiele razy. Po prostu lubię dzielić się tym co wiem z innymi. Tak samo, jak lubię, gdy inni dzielą się swoją wiedzą ze mną. Dlatego chętnie chodzę na wycieczki z przewodnikiem.

Program nosi tytuł „Detektyw Warszawski, czyli… na tropie miejskich tajemnic”
Znany wszystkim Koziołek Matołek, powołany do życia przez Kornela Makuszyńskiego „poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko”. Tak jest i z „Detektywem Warszawskim”, który szuka tego, co pod nosem i może komuś się zdawać, że odkrywa po raz dziesiąty Amerykę. Ale… czy na pewno? Czy warszawiacy naprawdę znają odpowiedzi na pytania stawiane w programie?

W „Detektywie warszawskim” szukam odpowiedzi na najprostsze pytania, pokazując widzom – mieszkańcom stolicy to, co mają pod nosem, a czego w zagonionym świecie z reguły nie dostrzegają. W udzieleniu odpowiedzi pomoga mi specjaliści z różnych dziedzin – historycy, warszawscy przewodnicy, varsavianiści. Dla potrzeb programu w przepastnych archiwach TVP Warszawa szpera Agnieszka Dudek.

Logo programu z tajemniczą lupką, podstawowym narzędziem pracy detektywa, ale i szperacza w starych dokumentach czy archiwach opracował Dariusz Foksowicz. A oprócz mnie nad programem pracuje stała ekipa:

Zdjęcia: Wojciech Hajdacki,
Dźwięk: Stanisław Komar
Montaż: Agata Wasilewska
Opracowanie muzyczne: Marianna Zając
Kierownictwo produkcji: Anna Cyzowska

Detektyw Warszawski to program otwarty na pomysły widzów. Jakie jeszcze sekrety stolicy trzeba ‘odkryć’?

Nasz adres:
„Detektyw Warszawski”
Ul. Jasna 14/16
00-054 Warszawa
e-mail: detektyw.warszawski@tvp.pl
http://www.detektywwarszawski.pl

Strona jeszcze w przygotowaniu, ale już coś tam jest… Docelowo na stronie będzie można przeglądać archiwalne odcinki.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, blogerka.