List otwarty do redakcji portalu „wPolityce”

Spread the love

W związku z tekstem zamieszczonym na portalu „wPolityce”, w którym znalazła się informacja o uchwale Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich potępiającej zachowanie tzw. anonimowych hejterów internetowych używających języka nienawiści oraz grożących śmiercią naszej koleżance Oldze Tokarczuk, osobiście protestuję przeciwko opatrywaniu informacji o wspomnianej uchwale nieprawdziwym tytułem manipulującym opinią publiczną, jakoby SPP było „po stronie antypolskiej propagandy”.

Oto tekst portalu „wPolityce”:

http://wpolityce.pl/kultura/268778-literaci-po-stronie-antypolskiej-propagandy-stowarzyszenie-pisarzy-polskich-broni-tokarczuk 

W naszej uchwale znalazło się zdanie, że „nie wszyscy popieramy wypowiedź naszej koleżanki”. Niemniej jednak nie zgadzamy się na „anonimowe, zawierające groźby personalne, akcenty antysemickie i szowinistyczne wypowiedzi”, które powinny być karane!

Tytuł jaki portal nadał informacji o naszej uchwale jest manipulacją lub dowodzi, iż konstruujący tę informację redaktor nie nauczył się czytać ze zrozumieniem. Jedno i drugie fatalnie świadczy o portalu.

Poniżej jeszcze raz treść uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich z prośbą do wszystkich o przeczytanie ze zrozumieniem i zastanowienie się nad nadanym przez portal „wPolityce” tytułem.

Oto nasza uchwała:

“Zarząd Główny Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wyraża oburzenie i sprzeciw wobec zalewu agresji, brutalności i chamstwa, ujawniających się ostatnio w życiu publicznym. Przykładem takich zjawisk jest internetowa kampania nienawiści, zniewag i gróźb fizycznych pod adresem naszej koleżanki Olgi Tokarczuk z powodu jej telewizyjnej wypowiedzi o potrzebie krytycznego spojrzenia na historię Polski. Niezależnie od tego, że nie wszyscy podzielamy jej poglądy, Olga Tokarczuk zasługuje na naszą głęboką solidarność i obronę. Wypowiedzi, zwłaszcza anonimowe, zawierające groźby personalne, akcenty antysemickie i szowinistyczne, muszą być jednoznacznie potępiane, a w przypadku, gdy naruszają prawo i dobra osobiste – odpowiednio karane.
Warszawa, 17 października 2015”

Osobiście jestem oburzona, że w kraju, w którym jest wolność słowa i nie ma cenzury, za jakąkolwiek wypowiedź ktokolwiek kogokolwiek wyzywa i grozi mu śmiercią. I jako pisarka nie zamierzam milczeć wobec takiego zachowania. Podobno to Wolter powiedział: „Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć.” Żyjemy w wolnym kraju, w którym ta wolteriańska zasada powinna być przestrzegana, zwłaszcza przez ludzi kultury i mediów. Dlatego nie zgadzam się na manipulowanie informacjami poprzez opatrywanie ich nieprawdziwymi tytułami sugerującymi rzeczy niemające miejsca. 

Małgorzata Karolina Piekarska
pisarka i dziennikarka
członek Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Jestem członkiem

Jestem członkiem

Kategorie

Ale to już było

Kalendarz

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Od 8 grudnia 2017 gości było...

  • 339
  • 219 390

Na Facebooku

Stypendysta MKiDN 2014 i 2017

Już w księgarniach

Kliknij na okładkę – przeniesiesz się do księgarni wydawcy.

Syn-dwóch-matek_1000

projekt 4 c

Tropiciele_front

klasa-pani-czajki-wyd-ii-cd

okladka

kurs dziennikarstwa

Copyright © 2019 W świecie absurdów