Pomaga czy szkodzi?

Spread the love

“Roześlij gdzie możesz. Poszukiwana krew A Rh- dla umierającego dziecka. telefon nr… 0604…. Prośba o pomoc od” i…  tu wpisane różne bardzo znane nazwiska. Wszystko po to, by uwiarygodnić prośbę. Takich SMS-ów dostałam wczoraj kilkadziesiąt. Od różnych osób. (Tych bardzo znanych szerszemu ogółowi społeczeństwa i tych na co dzień anonimowych). Nigdy nie rozsyłam ich bez sprawdzenia czy dana wiadomość jest prawdziwa, czyli bez zadzwonienia pod wskazany w SMS-ie numer telefonu. Już wiele razy okazywało sie, że to spam. Wczoraj jednak nie miałam czasu sprawdzić numeru na 604, bo intensywnie pracowałam do późna. Sama i tak zresztą mam grupe krwi “0 RH+”, więc za wiele bym nie pomogła, a przychodzące raz po raz SMS-y o tej samej treści utwierdzały mnie, że i tak pomoc się znajdzie. Odebrałam ich ponad 40! Rano ustały. Kolejny – ostatni przyszedł jednak dziś tuż po 18. Akurat zbierałam się do studia na wydanie Kuriera Mazowieckiego. Po programie już “na spokojnie” zadzwoniłam i….

– Podany numer jest nieprawidłowy – poinformował mnie automat w słuchawce.

Potem okazało sie, że pod ten numer dzwoniło wielu znajomych. Przejęli się losem gasnącego dziecka i uruchomili wszelkie znajomości – także te w kręgach honorowych krwiodawców.

Myślę sobie, że warto jednak przez rozesłaniem takich informacji dalej sprawdzić je. Bo tylko wszyscy się denerwują i myślą o gasnącym dziecku, a ono może nie istnieć. I tylko smutne jest to, że taki SMS zamiast pomagać szkodzi. Ja, jak już napisałam, od dawna taka wyrywna w rozsyłaniu tego typu wiadomości nie jestem. A przez te spamy może okazać się, że gdy krew będzie naprawdę potrzebna to nikt nie pospieszy z pomocą. Po prostu nie uwierzy, że podany numer jest prawidłowy.

I taka drobna uwaga. Taki SMS z reguły dotyczy grup z “Rh-“, bo tych z czynnikiem “Rh+” jest 85%. “A Rh-” w Polsce ma 6% społeczeństwa, podobnie grupę “0 Rh-“. Najrzadsze są “B Rh-” tylko 2% i “AB Rh-“, którą ma zaledwie 1% Polaków.

Jaką grupę krwi ma ten, kto wymyslił okrutny łańcuszek?

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Jestem członkiem

Jestem członkiem

Instagram

  • Witajcie w domu wariatów! Pan Monż przybył! Stado szaleje! #dom #panmonz #piesikot #kotipiespodjednymdachem #kotipies #kot #pies #jamnik #frytka #szarlotek
  • Obliczyłam... narzuta będzie z 18 rzędów kwadratów po 12 kwadratów w każdym. Razem daje to 216 kwadratów. 108 grafitowych i 108 jasnoszarych. Z jednego motka wychodzi 17 kwadratów. Oznacza to, że na narzutę wyjdzie prawie 6,5 motka każdego koloru. #szydełkowanie #robotkireczne #szydełko
  • Tymczasem w barłogu... Co trzy głowy to nie jedna! #pies #dom #jamnik #frytka #kot #szarlotek #panmonz

Follow Me!

Ostatnio na blogu…

Kategorie

Ale to już było

Kalendarz

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Sie    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Od 8 grudnia 2017 gości było...

  • 50
  • 90 322

Stypendysta MKiDN 2017

Na Facebooku

Na Google+

Już w księgarniach

Kliknij na okładkę – przeniesiesz się do księgarni wydawcy.


Syn-dwóch-matek_1000

projekt 4 c
Tropiciele_front
klasa-pani-czajki-wyd-ii-cd
okladka
kurs dziennikarstwa

Copyright © 2018 W świecie absurdów
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com