Pomaga czy szkodzi?

Spread the love

“Roześlij gdzie możesz. Poszukiwana krew A Rh- dla umierającego dziecka. telefon nr… 0604…. Prośba o pomoc od” i…  tu wpisane różne bardzo znane nazwiska. Wszystko po to, by uwiarygodnić prośbę. Takich SMS-ów dostałam wczoraj kilkadziesiąt. Od różnych osób. (Tych bardzo znanych szerszemu ogółowi społeczeństwa i tych na co dzień anonimowych). Nigdy nie rozsyłam ich bez sprawdzenia czy dana wiadomość jest prawdziwa, czyli bez zadzwonienia pod wskazany w SMS-ie numer telefonu. Już wiele razy okazywało sie, że to spam. Wczoraj jednak nie miałam czasu sprawdzić numeru na 604, bo intensywnie pracowałam do późna. Sama i tak zresztą mam grupe krwi “0 RH+”, więc za wiele bym nie pomogła, a przychodzące raz po raz SMS-y o tej samej treści utwierdzały mnie, że i tak pomoc się znajdzie. Odebrałam ich ponad 40! Rano ustały. Kolejny – ostatni przyszedł jednak dziś tuż po 18. Akurat zbierałam się do studia na wydanie Kuriera Mazowieckiego. Po programie już “na spokojnie” zadzwoniłam i….

– Podany numer jest nieprawidłowy – poinformował mnie automat w słuchawce.

Potem okazało sie, że pod ten numer dzwoniło wielu znajomych. Przejęli się losem gasnącego dziecka i uruchomili wszelkie znajomości – także te w kręgach honorowych krwiodawców.

Myślę sobie, że warto jednak przez rozesłaniem takich informacji dalej sprawdzić je. Bo tylko wszyscy się denerwują i myślą o gasnącym dziecku, a ono może nie istnieć. I tylko smutne jest to, że taki SMS zamiast pomagać szkodzi. Ja, jak już napisałam, od dawna taka wyrywna w rozsyłaniu tego typu wiadomości nie jestem. A przez te spamy może okazać się, że gdy krew będzie naprawdę potrzebna to nikt nie pospieszy z pomocą. Po prostu nie uwierzy, że podany numer jest prawidłowy.

I taka drobna uwaga. Taki SMS z reguły dotyczy grup z “Rh-“, bo tych z czynnikiem “Rh+” jest 85%. “A Rh-” w Polsce ma 6% społeczeństwa, podobnie grupę “0 Rh-“. Najrzadsze są “B Rh-” tylko 2% i “AB Rh-“, którą ma zaledwie 1% Polaków.

Jaką grupę krwi ma ten, kto wymyslił okrutny łańcuszek?

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Jestem członkiem

Jestem członkiem

Kategorie

Ale to już było

Kalendarz

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Od 8 grudnia 2017 gości było...

  • 76
  • 176 324

Na Facebooku

Stypendysta MKiDN 2014 i 2017

Już w księgarniach

Kliknij na okładkę – przeniesiesz się do księgarni wydawcy.

Syn-dwóch-matek_1000

projekt 4 c

Tropiciele_front

klasa-pani-czajki-wyd-ii-cd

okladka

kurs dziennikarstwa

Copyright © 2019 W świecie absurdów