Wesołych Świąt Wielkanocnych

Spread the love

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2018

życzy

Małgorzata Karolina Piekarska

 

Tegoroczny wirtualny prezent to słynny obraz Caravaggio “Pojmanie Chrystusa” znany również jako “Pocałunek Judasza”.

To szczególny obraz, tak jak szczególny był jego autor i szczególny jego temat.

Płotno powstało w 1602 roku podczas pobytu artysty w Rzymie, w pałacu kardynała Ciriaca Mattei, co potwierdza dokument płatności za obraz odnaleziony w archiwach rodziny Mattei. Za pomysłodawcę tematu i układu płótna uchodzi brat Ciriaca, kardynał Gerolamo Mattei. Obraz zaginął już w XVIII wieku i przez kolejne stulecia nie było o nim żadnych wzmianek. Dopiero w 1993 został odnaleziony na ścianie jadalni klasztoru jezuitów w Dublinie. Dziś pozostaje własnością jezuitów, jednak eksponowany jest w National Gallery of Ireland. Obraz ma też autorską kopię przez lata przechowywaną w galerii w Odessie.

Caravaggio przedstawił opisaną w Nowym Testamencie scenę pojmania Jezusa Chrystusa w Ogrójcu, kiedy Judasz gwałtownie popycha Jezusa, starając się pocałować Go w policzek, by tym samym dać znać żołnierzom, kogo mają zatrzymać.

Obraz Caravaggia to klasyczny przykład uwielbianej przez tego malarza techniki chiaroscuro, polegającej na “zabawie” światłocieniem.

Judasz to kluczowa postać w religii Chrześcijańskiej. Gdyby nie jego zdrada nie byłoby męczeńskiej śmierci Jezusa, a co za tym idzie zbawienia. Dlatego czciła go gnostycka sekta ofitów.

Źródła przypisują Judaszowi różne sposoby popełnienia samobójstwa. Wg Ewangelii św. Mateusza 27,5: “Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się”. Według Dziejów Apostolskich  (Dz 1,18) “spadłszy głową na dół, pękł”. Natomiast według Papiasza (autora: Kyriakon logion exegesis) “zdrajca tak się roztył, iż nie mógł tam, gdzie łatwo przejeżdżał wóz, przejść nawet z pochyloną głową”.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, blogerka.