Wesołych Świąt Wielkanocnych

Spread the love

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2018

życzy

Małgorzata Karolina Piekarska

 

Tegoroczny wirtualny prezent to słynny obraz Caravaggio “Pojmanie Chrystusa” znany również jako “Pocałunek Judasza”.

To szczególny obraz, tak jak szczególny był jego autor i szczególny jego temat.

Płotno powstało w 1602 roku podczas pobytu artysty w Rzymie, w pałacu kardynała Ciriaca Mattei, co potwierdza dokument płatności za obraz odnaleziony w archiwach rodziny Mattei. Za pomysłodawcę tematu i układu płótna uchodzi brat Ciriaca, kardynał Gerolamo Mattei. Obraz zaginął już w XVIII wieku i przez kolejne stulecia nie było o nim żadnych wzmianek. Dopiero w 1993 został odnaleziony na ścianie jadalni klasztoru jezuitów w Dublinie. Dziś pozostaje własnością jezuitów, jednak eksponowany jest w National Gallery of Ireland. Obraz ma też autorską kopię przez lata przechowywaną w galerii w Odessie.

Caravaggio przedstawił opisaną w Nowym Testamencie scenę pojmania Jezusa Chrystusa w Ogrójcu, kiedy Judasz gwałtownie popycha Jezusa, starając się pocałować Go w policzek, by tym samym dać znać żołnierzom, kogo mają zatrzymać.

Obraz Caravaggia to klasyczny przykład uwielbianej przez tego malarza techniki chiaroscuro, polegającej na “zabawie” światłocieniem.

Judasz to kluczowa postać w religii Chrześcijańskiej. Gdyby nie jego zdrada nie byłoby męczeńskiej śmierci Jezusa, a co za tym idzie zbawienia. Dlatego czciła go gnostycka sekta ofitów.

Źródła przypisują Judaszowi różne sposoby popełnienia samobójstwa. Wg Ewangelii św. Mateusza 27,5: “Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się”. Według Dziejów Apostolskich  (Dz 1,18) “spadłszy głową na dół, pękł”. Natomiast według Papiasza (autora: Kyriakon logion exegesis) “zdrajca tak się roztył, iż nie mógł tam, gdzie łatwo przejeżdżał wóz, przejść nawet z pochyloną głową”.

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Jestem członkiem

Jestem członkiem

Instagram

  • Ten grzyb mi zaimponował! W lipcopadzie taki wyrósł! Z daleka od wydziału biologii, by nie paść ofiarą studentów? #grzyb #uniwersytetwarszawski
  • To się nazywa: „całuj psa w dupę”! #panmonz #pies #jamnik #frytka
  • Pożegnanie Piotrka. Sąsiad. 7 lat młodszy. Pamietam go w wózku. Potem z tornistrem i workiem na kapcie. Ciężkie dzieciństwo. Dramat z czterech ścian parterowego mieszkania słyszała cała klatka schodowa. Wychowywany tylko przez ojca. Wyrósł z niego przystojniak, do którego wyzdychały dziewczyny. W dorosłym życiu widzieliśmy się kilka razy przelotnie. Teraz Piotrek w urnie. Pogrzeb miesiąc po śmierci. Spoczął w tym samym grobie co ojciec, którego był oczkiem w głowie, a który choć kochał to strasznie krzywdził swego syna i ranił. Teraz obaj mają spokój. #pogrzeb #sasiad #swietyspokoj #refleksje #mementomori

Follow Me!

Kategorie

Ale to już było

Kalendarz

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Od 8 grudnia 2017 gości było...

  • 13
  • 56 337

Stypendysta MKiDN 2017

Na Facebooku

Na Google+

Już w księgarniach

Kliknij na okładkę – przeniesiesz się do księgarni wydawcy.


Syn-dwóch-matek_1000

projekt 4 c
Tropiciele_front
klasa-pani-czajki-wyd-ii-cd
okladka
kurs dziennikarstwa

Copyright © 2018 W świecie absurdów
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com