Ja, uczciwy przedsiębiorca

Spread the love

Mija siedem lat, gdy zawiesiłam, a prawie pięć, gdy zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą była agencja dziennikarska. W międzyczasie nawet zlikwidowałam służbowy e-mail. Gdy ktoś na niego napisze, otrzymuje wiadomość, że firma nie istnieje, a ze mną można skontaktować się pod zupełnie innym adresem. Paradoksalnie to na ten nowy adres regularnie przychodzą listy, z których treści wnioskuję, że dla ich nadawców nadal jestem… przedsiębiorcą. Oto proponowane jest mi szkolenie BHP dla pracowników. Nie wiem jakich. Przecież nie tylko nie mam żadnego przedsiębiorstwa, ale nawet jak miałam nie zatrudniałam w nim nikogo. Proponowane jest mi też poprawienie wyników sprzedaży produkowanych przeze mnie towarów. A przecież w życiu poza tekstami, książkami, spektaklami i filmami – nic nie produkowałam! Dostaję też oferty stworzenia strony internetowej, która podniesie rozpoznawalność mojej firmy na rynku albo poprawi moją sprzedaż. Czasem odpowiadam jednym zdaniem: „A cóż takiego produkuję?” albo: „A czymże to ja handluję?” ewentualnie: „A czym zajmuje się moja firma?” Odpowiedź nigdy nie nadchodzi. A ja kasuję maile. Średnio kilkadziesiąt razy dziennie. Są wśród nich oferty leasingu dla mojej firmy. Ubezpieczeń medycznych dla moich pracowników. Propozycje imprez integracyjnych dla nich. A nawet bazy danych mailingowych ludzi, którym mogę wysłać swoją ofertę (sic!). I tak dalej… Każdy z maili zawiera zresztą formułę, że mój adres zaczerpnięto z ogólnopolskiej bazy danych polskich przedsiębiorców. Nic tylko siąść i płakać. W swoim czasie spędziłam przecież miesiąc na usuwaniu danych ze wszystkich możliwych książek telefonicznych. Po wielu bojach dane usunięto. Myślałam, że to już koniec. Tymczasem… pojawiły się nowe bazy, a w nich moja nieistniejąca od wielu lat działalność gospodarcza. Znów przysiadłam i pół dnia poświęciłam na prośby o wykreślenie. Jest jednak cała masa serwisów, z którymi nie wiadomo jak się skontaktować, gdyż podają informacje, ale nie ma wiadomości o tym, jak skontaktować się z ich twórcami. Nie wiem już jak wydostać się z tych cholernych baz. Codziennie kasuję maile pisane do mnie, jako do przedsiębiorcy. W piątek dostałam maila, którego treść przebiła chyba wszystko.

Witamy,
Twoja firma została zgłoszona do weryfikacji przez Kontrahenta i mamy zaszczyt poinformować, iż otrzymała POZYTYWNĄ opinię i jest uprawniona do odbioru Ogólnopolskiego Certyfikatu Uczciwy Przedsiębiorca 2016.
Aby odebrać Certyfikat należy zarejestrować się na www.uczciwyprzedsiebiorca.pl 
Pozdrawiamy serdecznie
Biuro Obsługi
Uczciwy Przedsiębiorca – Certyfikat dla Firmy – Buduje zaufanie
Infolinia: 0-801-055-052,   (+48) 22-39-009-19
info@uczciwyprzedsiebiorca.pl

Nie dość, że nie mam przedsiębiorstwa, to ktoś mi pisze, że jakiś kontrahent zgłosił mnie, jako uczciwego przedsiębiorcę! Ciekawi mnie: jaki? Z maila dowiaduję się, by odebrać certyfikat uczciwego przedsiębiorcy wystarczy zarejestrować się! Czy ktoś to bada? Co wart jest certyfikat, jeśli może go otrzymać ktoś taki, jak ja, kto od dawna nie prowadzi żadnego przedsiębiorstwa?

Odpisałam. Krótko: „Cudowna wiadomość. Zwłaszcza dla kogoś, kto tak jak ja nie ma żadnej firmy”. Natychmiast odpowiedział mi tzw. autoresponder:

Witamy,  
dziękujemy za kontakt z Biurem Obsługi Ogólnopolskiego Certyfikatu Uczciwy Przedsiębiorca. Postaramy się możliwie szybko odpowiedzieć na Państwa wiadomość.  
Nasi Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.   Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego z infolinią: 801-055-052, 22-39-009-19  
Pozdrawiamy serdecznie pozostając w kontakcie  
Biuro Obsługi 
UCZCIWY PRZEDSIĘBIORCA – Certyfikat dla Firmy – Buduje zaufanie. 
www.uczciwyprzedsiebiorca.pl – nr 1 w Polsce

Mojego zaufania ta firma nie zdobyła i szczerze wątpię, czy zbuduje zaufanie do kogokolwiek, jako do przedsiębiorcy, jeśli działa tak, jak działa. Przecież proponuje certyfikat komuś, kto nie ma firmy! Pytanie mam jedno. I to retoryczne. Czy to się kiedyś skończy? Czy jako ten „uczciwy przedsiębiorca” po zlikwidowaniu działalności nie mam prawa do świętego spokoju??? Że też przez tyle lat moje dane nadal są nieusuwalne.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, blogerka.